Trasy Rowerowe


Szlak żółty – 24,5 km

Przebieg: Łukta – Komorowo – Pelnik – Łęguty – Grazymy – Wynki – Łukta

Trasa rowerowa żółtadługość trasy: 24,5 km.

charakterystyka: konserwowany wiosną 2013 r. dobrze oznakowany;
Szlak czterokrotnie przecinający rzekę Pasłękę, po drodze możliwość zatrzymania się na dwóch zagospodarowanych kąpieliskach, biegnący w dużej mierze lasem, bardzo dobry na całodzienną spokojną wycieczkę, trzeba zachować ostrożność w okolicy Pelnika ponieważ szlak biegnie drogą krajową. Trasa żółta to dobre oznaczenie, urozmaicony teren, sporo podjazdów i dających dużo frajdy zjazdów.

stan oznakowania szlaku: dobry

opis: wyjeżdżamy z Łukty ulicą Warmińską w kierunku północno – wschodnim. Przejeżdżamy przez rondo i kierujemy się na Mostkowo. Dalej skręcamy w stronę Komorowa. Za wsią przemieszczamy się drogą gruntową, obsadzoną starymi lipami, prowadzącą do starego lasu. Zjeżdżamy w dolinę Pasłęki (rezerwat bobrów). Rzekę tę będziemy przekraczać jeszcze trzy razy. Po pokonaniu doliny skręcamy w prawo, by po około 3 km prowadzących leśną drogą gruntową dotrzeć do drogi nr 527, którą kierujemy się w prawo, aby po kilkuset metrach, za następnym mostem na Pasłęce wjechać do wsi Pelnik – malowniczo położonej nad jeziorem Isąg. W centrum wsi skręcamy w lewo. Szlak prowadzi przy gminnym kąpielisku (wartym zobaczenia). Z Pelnika wyjeżdżamy drogą gruntową, by ponownie przeciąć Pasłękę starym drewnianym mostem. Dalej droga prowadzi przez las wzdłuż jeziora Isąg. Po kilku (dobrze oznakowanych) skrzyżowaniach leśnych dróg, dojeżdżamy do Łęgut, gdzie po raz kolejny przecinamy Pasłękę. Za Łęgutami droga prowadzi nas do Grazym, skąd „Aleją Lipową” (stanowiącą pomnik przyrody) docieramy do lasu, przez który jedziemy do miejscowości Wynki (nad jeziorem Łoby). Z Wynek kierujemy się już na Łuktę i po przejechaniu około 4 km docieramy do celu.

Ciekawe

Kościół w Łęgutach

Kościół został wybudowany z polecenia właścicieli wsi, znanego pruskiego rodu von der Groeben w latach 1737-1738. Zastąpił on znajdującą się dotąd w miejscowości drewnianą świątynię. Od tamtej pory służy miejscowym ewangelikom. Z nielicznych pamiątek po drewnianym kościele zachowała się tablica nagrobna poprzedniego właściciela wsi - Dietricha von Borcka z 1701 roku. Po zdobyciu ziem Prus Wschodnich w 1945 roku przez Armię Czerwoną, kościół wykorzystywany był przez Sowietów jako stajnia. Część zabytkowego wyposażenia została przez Rosjan zrabowana. Po wojnie kościół próbowali przejąć metodyści, jednakże dzięki staraniom luterańskiego duchownego ks. Edmunda Friszke, dojeżdżającego duszpasterza Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Ostródzie, pozostał w rękach tejże parafii. Aktualnie nabożeństwa ewangelickie odbywają się w kościele w drugą i czwartą niedzielę miesiąca. Z kościoła okazjonalnie korzystają także katolicy. Dookoła kościoła znajduje się cmentarz, na którym spoczywają m.in. fundatorzy świątyni. Na jego terenie znajduje się także zabytkowa dzwonnica.

Pałac w Grazymach

Neobarokowy pałac w Grazymach został wzniesiony w 1924 roku przez ówczesnego właściciela majątku Albrechta von Stein. Budowle wzniesiono z wykorzystaniem gotyckich piwnic. Grazymy od XVI wieku do 1725 roku były własnoscia rodu von Borcke, a następnie von der Groeben, aż do lat 20-tych XIX wieku. Wówczas w wyniku małżenstwa stały się dziedzictwem rodziny von Stein-Kamienski. Pałac otoczony jest zadbanym parkiem krajobrazowym, w którym zachowało sie całe założenie folwarczne z pierwszej połowy XIX wieku. Po wojnie był wykorzystany jako Dom Dziecka. Obecnie w pałacu miesci sie Dom Pomocy Społecznej.

Szlak zielony – 27,9 km

Przebieg: Łukta – Dragolice – Florczaki – Nowaczyzna – Swojki – Żabi Róg – Gubity – Kozia Góra – Gucin – Kolonia Mostkowo – Łukta

Trasa rowerowa zielona

długość trasy: 27,9 km.

charakterystyka: konserwowany wiosną 2013 r. dobrze oznakowany: Szlak w sporej części widokowy z kilkoma stromymi podjazdami i zjazdami, dosyć długi, nie polecany bez przygotowania kondycyjnego, umożliwia przejazd pomiędzy Łuktą i Żabim Rogiem korzystając jedynie z bezpiecznych dróg gruntowych.

stan oznakowania szlaku: dobry

opis: Wyjeżdżamy z Łukty ulicą Mazurską, po drodze (po lewej stronie) możemy zobaczyć gotycki kościół z XV wieku. Kierujemy się na Morąg. Kilkaset metrów od zjazdu na obwodnicę, skręcamy w drogę prowadzącą na Dragolice. Za osadą dojeżdżamy do drogi żużlowej i skręcamy w prawo. Po około 5 km drogi prowadzącej przez las, później wzdłuż jeziora Długiego (gdzie ustanowiony został nowy rezerwat przyrody), następnie wśród pół docieramy do Florczak. W miejscowości tej można zobaczyć XVIII – wieczny barokowy kościół pw. Św. Antoniego i zabytkową drewnianą dzwonnicę. We wsi przekraczamy drogę asfaltową nr 527 i wjeżdżamy w polną drogę. Po około 3 km mijamy Nowaczyznę. Skręcamy w lewo, dalej w prawo i docieramy do wsi Swojki, gdzie przekraczamy rzekę Swojkę, wpadającą do jeziora Morąg. Ze Swojek kierujemy się na Żabi Róg, gdzie na początku wsi skręcamy w prawo w polną drogę prowadzącą w kierunku Lusajn Małych. Po przekroczeniu pierwszego wiaduktu szlak prowadzi w prawo do drugiego wiaduktu, a następnie do wsi Gubity. Po około 2 km dojeżdżamy do Koziej Góry. Następnie dojeżdżamy do drogi asfaltowej, gdzie skręcamy w prawo, a następnie ponownie w prawo w drogę gruntową w kierunku kolonii Mostkowa. Mało używaną droga polną dojeżdżamy do osady Maronie. Niedaleko za osadą wjeżdżamy na szosę prowadzącą do Łukty i przejeżdżamy przez mostek. Kilkaset metrów dalej mijamy kapliczkę i skręt do Ramot. Dalej kierujemy się prosto w stronę Łukty.

Szlak niebieski – 27,3 km

Przebieg: Łukta – Molza – Dąg – Plichta – Tabórz – Niedźwiady – Białka Leśna – Florczaki Kolonia – Ramoty – Łukta

długość trasy: 27,3 km km.

charakterystyka: konserwowany wiosną 2013 r.dobrze oznakowany; Szlak umożliwia dotarcie z Łukty do Rezerwatu Sosny Taborskiej oraz Rezerwatu Jezioro Długie, w dalszej części przebiega obok kąpieliska nad jeziorem Gil i w Ramotach niedaleko kąpieliska nad jeziorem Marąg, prowadzący głównie lasem lub ocienionymi drogami, dosyć długi lecz bez szczególnych różnic wzniesień, polecany szczególnie na upalne dni.

stan oznakowania szlaku: dobry

opis: Wyjeżdżamy z Łukty w kierunku Ostródy. Po około 1 km skręcamy w lewo w kierunku miejscowości Molza. Przez wieś przejeżdżamy prosto, kierując się w stronę Dągu. Z Dągu szosą udajemy się do Plichty, z której kierujemy się na zachód, by po 1,5 km przekroczyć mostek na Taborzance. Niedaleko za mostkiem skręcamy w prawo, kierując się w stronę „Rezerwatu Sosny Taborskiej”. Jedziemy ostatnim odcinkiem ścieżki dydaktycznej i dojeżdżamy do Taborza. Tu skręcamy z szosy w lewo jadąc w kierunku osady Niedźwiady, w pobliżu której znajdują się wiekowe dęby objęte ochroną. Tam skręcamy w prawo i jedziemy leśną drogą, niedługo przekraczamy drewniany mostek na rzece Taborzance. Po około 1,5 km docieramy do Białki. Po 1,5 km dojeżdżamy do przesmyku między jeziorem Gil i Długim z plażą i kąpieliskiem gminnym. Za kąpieliskiem skręcamy na rozwidleniu dróg w prawo, dojeżdżając do kolonii Florczaki. Wzdłuż jeziora Długiego dojeżdżamy do skrzyżowania dróg nieopodal leśniczówki. Szlak prowadzi nas przez las do drogi nr 527 Olsztyn – Morąg, którą ostrożnie przekraczamy. Dalej jedziemy drogą gruntową w kierunku Ramot położonych nad jeziorem Marąg (gdzie znajduje się „Rezerwat Wyspa Lipowa”). W Ramotach przekraczamy rzekę Łukciankę i skręcamy w prawo wjeżdżając na drogę nr 530. Po około 2 km przekraczamy rondo i wjeżdżamy do Łukty.

Trasa nr 1 – 10 km

Przebieg: Łukta – Worliny – Wynki – Łukta

Przejażdżka rozpoczyna się na parkingu przy szkole w Łukcie. Wyjeżdżamy szosą na Olsztynek. Nowa nawierzchnia znacznie ułatwia jazdę. Po przejechaniu 4 km dojeżdżamy do Worlin, które położone są nad jeziorem Isąg. Za wsią skręcamy na Wynki oddalone od Worlin o 2 km. Wjeżdżając do Wynek, po lewej stronie mijamy jezioro Łoby. Następnie na rozwidleniu dróg jedziemy prosto kierując się w stronę Łukty (4 km). Niemal całą trasa do Łukty biegnie przez las, w którym można wsłuchać się w odgłosy przyrody i pooddychać świeżym powietrzem. Przejażdżka kończy się na parkingu przy Urzędzie Gminy.

Trasa nr 2 – 15,5 km

Przebieg: Łukta – Worliny – Wynki – Dąg – Plichta – Tabórz – Łukta

Przejażdżka rozpoczyna się jak w poprzednim wariancie. Ponownie kierujemy się na Woliny (4 km), po czym skręcamy w kierunku Wynek (2 km). Będąc już w Wynkach, na rozwidleniu dróg skręcamy w lewo. Za mostkiem, na kolejnym rozwidleniu odbijamy w prawo i wjeżdżamy do lasu piaskową drogą. Po przejechaniu 0,5 km dojeżdżamy do leśniczówki „Śmieszny Kąt”. Na skrzyżowaniu, koło kapliczki, skręcamy w lewo i kierujemy się w stronę Plichty (2 km). W miejscowości tej skręcamy w prawo. Po 2 km dojeżdżamy do Taborza, gdzie możemy zatrzymać się i odwiedzić „Rezerwat Sosny Taborskiej”. Następnie kierujemy się w stronę Łukty (5 km). Trasa kończy się tak jak poprzednia.

trasy rowerowe Łukta



KALENDARZ WYDARZEŃ

07 Maja 2024

GODZ. 18:00 - I FORUM Kobiet Sukcesu Gminy Łukta

25 Maja 2024

II Urodziny Klubu Planszomaniacy Łukta

26 Maja 2024

Dzień Matki

26 Maja 2024

Spektakl Manuela

20 Czerwca 2024

Stand-Up Maciej Brudzewski

23 Czerwca 2024

Festyn z okazji Dnia Dziecka

24 Sierpnia 2024

Dożynki

21 Września 2024

Piierwszy Dzień Jesieni - Dzień Kartofla

25 Października 2024

Koncert Jesienny - Niezapomniane Polskie Przeboje

22 Listopada 2024

Bal Andrzejkowy dla dzieci

13 Grudnia 2024

Mikołajki

14 Grudnia 2024

II Jarmark Świąteczny

14 Grudnia 2024

Mikołajki

zakończone
Twoje 5 minut

04 Kwietnia 2024

zakończone
Poszukiwanie kryjówki królika - warsztaty Wielkanocne

27 Marca 2024

zakończone
Pierwszy Dzień Wiosny

21 Marca 2024

zakończone
Zajęcia - Palmy

20 Marca 2024

zakończone
Powitanie wiosny z GOKiem

20 Marca 2024

zakończone
godz. 14:00 | Kaziuki Wilniuki | Zespół Pieśni i Tańca "Ojcowizna"

02 Marca 2024

zakończone
godz. 17:00 | Dzień Kobiet

01 Marca 2024

zakończone
godz. 18:00 | Walentynki

14 Lutego 2024

zakończone
GODZ. 9:00 - IV Gminny Turniej Szachowy, Łukta 2024

11 Lutego 2024

zakończone
Wieczór Gier Planszowych

27 Stycznia 2024

zakończone
GODZ. 18:00 | Koncert z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka - Barczewski Band Jazzowy

23 Stycznia 2024

zakończone
II Koncert Kolęd i Pastorałek KANTYCZKI 2024

10 Stycznia 2024

więcej >



Projekty GOK i QLT

Sesje Rady Gminy

Majówkowa Wycieczka Rowerowa

Turniej Gier Komputerowych

Konkurs Plastyczny

Ochrona danych osobowych

Kantyczki

Twoje 5 minut


"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie."
Operacja mająca na celu utworzenie Punktu Informacji Turystycznej - źródła wiedzy o gminie Łukta
współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania Wdrażanie Lokajnych Strategii Rozwoju.
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.


"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie."
Operacja mająca na celu Zakup sprzętu nagłośnieniowego dla Gminnego Ośrodka Kultury w Łukcie
współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania Wdrażanie Lokalnych Strategii Rozwoju.
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.

Gminny Ośrodek Kultury w Łukcie, adres: ul. Kościelna 2B, 14-105 Łukta, godziny otwarcia: 09:00 - 19:00,
nr tel. GOK: +48 (89) 646 64 64, dyrektor: +48 (89) 642 16 20, kino: +48 508 006 019, e-mail: gok@goklukta.pl Jesteśmy na Facebook-u
autor: Grzegorz Malinowski